Samuel Colt, muž, který dal zbraním jméno

Že firma Lux začala vyrábět vysavače, připomíná každé hospodyňce pravidelný úklid. Když jde sekretářka dělat kopii nějakého dokumentu, jde xeroxovat. A že místo revolveru nosili pistolníci kolty proklatě nízko u boku, připomíná zase jméno výrobce těchto zbraní Samuela Colta.

Samuel Colt se narodil roku 1814 v rodině textilního podnikatele. V 17 letech jej otec poslal na obchodní cestu do indické Kalkaty. Colt později vyprávěl, že právě během této cesty jej otáčení kola kormidlem přivedlo na nápad mechanismu nabíjení revolveru.

K jeho sériové výrobě vedla dlouhá cesta. Ve vývoji zbraní se tehdy objevila zásadní novinka, a to perkusní zbraně. Náboje pro ně již nebyly závislé na rozmarech počasí. Colt pak se svými spolupracovníky konstrukcí otáčivého
zásobníku umožnil více výstřelů bez nutnosti dalšího nabíjení.

Nejprve bylo třeba sehnat finanční zdroje. Colt je začal obstarávat přednáškovou činností. Zdokonalenou konstrukci revolveru ještě před přihlášením americkému patentovému úřadu nechal patentovat ve Velké Británii. Přesto ve čtyřicátých letech jeho firma z důvodu malé poptávky dočasně přerušila výrobu.

Zlomem ve využití Coltova nejslavnějšího výrobku byla americko-mexická válka a poté válka občanská. Na jejím začátku Colt zaměstnával 1500 lidí a továrna vyráběla 100 tisíc kusů koltů ročně. Hodnota jeho majetku byla 15 milionů tehdejších dolarů, v dnešním vyjádření 350 milionů dolarů.

Největšího úspěchu však továrna dosáhla až po Coltově smrti. Model z roku 1872 se sériově vyráběl až do roku 1940. Od svých uživatelů se mu dostalo jména Peacemaker, mírotvůrce. Kolty se staly také nedílnou součástí příběhů z dobývání Divokého západu. „Kolty zavěšené proklatě nízko“ jsou však westernovou smyšlenkou, v praxi by takový způsob nepřinášel střelci valnou výhodu.

Měřené pokusy ve střelbě z koltů se konaly až ve třicátých letech 20. století. Ed Mc Givern za 1,6 vteřiny tři metry vzdálený terč zasáhl pětkrát, z čehož by měl Colt jistě radost. Ten již byl dávno po smrti. Od jeho úmrtí uplyne 10. ledna kulatých 150 let.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *